Cera naczynkowa to rodzaj skóry charakteryzujący się widocznymi naczynkami krwionośnymi, zaczerwienieniem oraz skłonnością do podrażnień i reakcji alergicznych na różne czynniki zewnętrzne. Jak o nią dbać, na co uważać i jakie produkty stosować? Tego dowiesz się w tym artykule.
Cera naczynkowa, to rodzaj skóry, który charakteryzuje się widocznymi naczynkami krwionośnymi, zaczerwienieniem oraz tendencją do podrażnień i reakcji alergicznych na różne czynniki zewnętrzne. Dla wielu osób cera naczynkowa może stanowić wyzwanie zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i w aspekcie psychologicznym, wpływając na pewność siebie i samopoczucie.
Cera naczynkowa – co to? Charakterystyka
Przy cerze naczynkowej widoczne są teleangiektazje – trwale rozszerzone naczynka krwionośne, zaczerwienienia oraz tendencja do podrażnień i reakcji alergicznych. Ponadto często jest nadmiernie przesuszona i ciężko ją dostatecznie nawilżyć – choć nie jest to standardem, bo cera naczynkowa może być także jednocześnie tłusta czy trądzikowa. Może charakteryzować się zaburzoną barierą hydrolipidową, suchymi skórkami. Niestety taki rodzaj skóry często występuje rodzinnie i jest przekazywany genetycznie. Przez nadwrażliwość skóry naczyniowej trzeba uważać na mocne składniki aktywne, unikać mechanicznych peelingów i silnie złuszczających substancji.
Jak wygląda cera naczynkowa? Jak ją rozpoznać?
Cera naczynkowa to problem, z którym boryka się wiele osób, często nie zdając sobie sprawy z jego obecności. Charakteryzuje się ona widocznymi naczynkami krwionośnymi oraz stałym lub nagłym zaczerwienieniem skóry. Widoczne czerwone, fioletowe lub niebieskie linie i plamki są jednym z głównych wskaźników, które pozwalają na rozpoznanie tego typu cery. Taka skóra często ma czerwone policzki i nos czy ogólnie czerwoną twarz.
Charakterystyczne cechy cery naczynkowej obejmują:
- naczynka krwionośne: widoczne naczynka krwionośne na skórze, szczególnie w okolicach twarzy, szyi i dekoltu.
- zaczerwienienie: skóra może być trwale zaczerwieniona lub skłonna do nagłych, nietypowych zaczerwień w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, stres czy dieta.
- wrażliwość: skóra naczynkowa jest zwykle bardziej wrażliwa na różne czynniki zewnętrzne, takie jak słońce, wiatr, ostre substancje chemiczne zawarte w produktach kosmetycznych.
- skłonność do podrażnień: cera naczynkowa może reagować na kosmetyki, detergenty, a nawet na niektóre składniki pokarmowe, wywołując uczucie pieczenia, swędzenie lub obrzęk.
Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga delikatności i staranności. Zrozumienie jej specyfiki oraz odpowiednie dostosowanie rutyny pielęgnacyjnej mogą pomóc w złagodzeniu zaczerwienień, redukcji widoczności naczynek krwionośnych oraz poprawie ogólnego stanu skóry.
Cera naczynkowa czy trądzik różowaty? Różnice i podobieństwa
Cera naczynkowa i trądzik różowaty to dwa powszechne problemy skórne, które mogą mieć podobne objawy, co często prowadzi do ich mylenia. Jednakże istnieją kluczowe różnice, które pozwalają na ich odróżnienie.
Podobieństwa:
-
Zaczerwienienie skóry: oba stany charakteryzują się zaczerwienieniem skóry, zwłaszcza w okolicach twarzy. Może to obejmować nos, policzki, brodę i czoło.
-
Widoczne naczynka krwionośne: zarówno cera naczynkowa, jak i trądzik różowaty mogą prowadzić do pojawienia się widocznych naczynek krwionośnych, znanych jako teleangiektazje.
-
Wrażliwość skóry: skóra dotknięta oboma problemami jest często wrażliwa i reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, stres, produkty kosmetyczne i dieta.
Różnice:
- Cera naczynkowa: zaczerwienienie jest zwykle związane z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, które są widoczne jako czerwone, fioletowe lub niebieskie linie na skórze. Zaczerwienienie może być stałe lub pojawiać się w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne.
- Trądzik różowaty: zaczerwienienie jest bardziej intensywne i często towarzyszą mu inne objawy, takie jak obrzęk, pieczenie oraz krostki i grudki przypominające trądzik. Trądzik różowaty może przechodzić w fazy zaostrzeń i remisji.
Należy także pamiętać, że trwały rumień, długotrwałe i ciągłe zaczerwienienie skóry naczyniowej może doprowadzić także do trądziku różowatego.
Cera naczynkowa i jednocześnie tłusta, sucha, wrażliwa czy trądzikowa
Choć najczęściej cera naczynkowa jest sucha, może również przybierać inne formy, takie jak tłusta, wrażliwa, a nawet trądzikowa.
-
Cera naczynkowa sucha i wrażliwa: najczęstsza forma, charakteryzująca się widocznymi naczynkami krwionośnymi oraz skłonnością do zaczerwienień i podrażnień. Skóra jest napięta, łuszcząca się i wymaga intensywnego nawilżenia oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
-
Cera naczynkowa tłusta: choć mniej powszechna, cera naczynkowa może również być tłusta. W takim przypadku skóra jest skłonna do przetłuszczania się, ma widoczne naczynka krwionośne oraz zaczerwienienie. Wyzwaniem jest znalezienie produktów, które jednocześnie kontrolują nadmiar sebum i nie podrażniają wrażliwej skóry.
-
Cera naczynkowa trądzikowa: połączenie trądziku i widocznych naczynek krwionośnych sprawia, że pielęgnacja takiej skóry jest wyjątkowo trudna. Należy skupić się na łagodzeniu stanów zapalnych, jednocześnie chroniąc naczynka krwionośne.
Każda z tych kombinacji wymaga specyficznego podejścia do pielęgnacji, aby skutecznie zarządzać zarówno problemami związanymi z naczynkami, jak i innymi cechami skóry.
Cera naczynkowa – co lubi? Jak o nią dbać? Co stosować?
Cera naczynkowa wymaga delikatnej i przemyślanej pielęgnacji, aby zminimalizować zaczerwienienie, podrażnienia i widoczność naczynek krwionośnych. Oto kilka kluczowych wskazówek dotyczących pielęgnacji cery naczynkowej.
Co lubi cera naczynkowa?
- Składniki chłodzące: delikatne pochodne mentolu i innowacyjne składniki chłodzące nie podrażniają cery naczynkowej i jednocześnie dają jej natychmiastową ulgę. Nasza linia CICA Naczynka posiada innowacyjny składnik COOLER, który zapewnia bezpieczny efekt chłodzący na skórze bez mentolowego zapachu.
- Filtry przeciwsłoneczne: stosuj kremy z wysokim filtrem SPF (co najmniej 30) codziennie, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może pogarszać stan naczynek krwionośnych. W naszej ofercie znajdziesz Peptydowy krem antyoksydacyjny przeciw przebarwieniom SPF 50 oraz Peptydowy krem antyoksydacyjny przeciw zmarszczkom SPF 30.
- Nawilżenie: używaj nawilżających kremów i serum, które pomagają wzmocnić barierę ochronną skóry i zapobiegać jej wysuszeniu. Produkty z kwasem hialuronowym świetnie sprawdzą się do cery naczynkowej.
Cera naczynkowa - jak o nią dbać?
Jakie kosmetyki kupić przy cerze naczynkowej? Jaki krem wybrać i jak ją pielęgnować? Istotne są etapy pielęgnacji skóry, które już na etapie oczyszczania dbają o wrażliwą skórę.
-
Oczyszczanie
Stosuj delikatne produkty myjące, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry. Są to pianki, emulsje czy delikatne żele do mycia twarzy. Możesz do tego użyć naszą kultową piankę oczyszczającą na ładną cerę z linii Fiołek lub łagodną emulsję myjącą do mycia i demakijażu. Unikaj gorącej wody – zamiast tego używaj letniej wody do mycia twarzy.
-
Tonizacja
Wybieraj toniki bezalkoholowe, które łagodzą i nawilżają skórę. Możesz do tego użyć nasz roślinnie aktywny tonik-esencja (bezwacikowy).
-
Nawilżanie
Używaj kremów nawilżających zawierających składniki kojące, takie jak aloes, pantenol, kwas hialuronowy czy wąkrota azjatycka. Nasz najlepszy krem do cery naczynkowej: chłodzący krem wzmacniający to idealne rozwiązanie dla cery naczyniowej – świetnie wycisza, łagodzi i koi już po 1. zastosowaniu! Ponadto redukuje zaczerwienienia i zmniejsza reaktywność skóry.Regularnie aplikuj serum wzmacniające naczynka z trokserutyną. Nasze chłodzące serum kompres przeciw zaczerwienieniom to bogate w składniki aktywne serum redukujące zaczerwienienia i natychmiastowo łagodzące skórę. Możesz także stosować antyoksydacyjne serum 9% witaminy C, które zawiera 3 niedrażniące pochodne wit. C.
-
Ochrona przeciwsłoneczna
Ochrona każdej skóry przed słońcem to podstawa, a w przypadku cery naczynkowej niezbędny krok. Nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym każdego dnia w pielęgnacji porannej, nawet w pochmurne dni.
-
Czego nie jeść i czego unikać?
Alkohol, pikantne jedzenie, gorące napoje czy cukry proste nie sprzyjają, a wręcz zaostrzają zaczerwienienia przy cerze naczynkowej. Zdrowa dieta powinna się opierać na tłustych rybach, jagodach oraz zielonych warzywach liściastych bogatych w witaminę K.
Kluczem jest zrozumienie specyficznych potrzeb cery naczynkowej oraz konsekwentne stosowanie odpowiednich produktów i metod pielęgnacyjnych. Wybierając łagodne, kojące składniki oraz dbając o codzienną ochronę przed słońcem, można skutecznie zmniejszyć zaczerwienienie, wzmocnić naczynka krwionośne i poprawić ogólny stan skóry.
Agata Kowalczyk
Mgr technologii kosmetyku, kosmetolog, trycholog