Produkty z filtrami przeciwsłonecznymi mają na swoich opakowaniach mnóstwo oznaczeń. Nie każdy potrafi je rozszyfrować, bo to naprawdę skomplikowany szyfr np.: SPF, UVA, UVB, UVC, IR, HEV, PPD, UVA-PF, PA… Ten krótki przewodnik pokaże Wam co jest najistotniejsze, jakich wiadomości szukać i na co zwrócić uwagę! Zacznijmy jednak od początku.
Czym jest promieniowanie ultrafioletowe (UV)?
Promieniowanie słoneczne tzw. UV od ang. ultraviolet (ultrafioletowe, nadfioletowe) to promieniowanie elektromagnetyczne wysyłane przez słońce. W odróżnieniu od światła widzialnego (dzięki któremu rozróżniamy dzień i noc), promieniowanie UV jest dla naszego wzroku niewidoczne. Promieniowanie UV z uwagi na jego cechy fizyczne dzielimy na UVA, UVB i UVC.
Promieniowanie UVA
To niemal 95% promieniowania ultrafioletowego docierającego ze słońca przedostaje się najgłębiej do skóry, dlatego też jest odpowiedzialne za przedwczesne starzenie skóry. Możesz literę A zapamiętać jako skrót od “Aging”, czyli starzenia się skóry.
Promieniowanie UVB
To niemal 5% promieniowania docierającego do nas, jest odpowiedzialne m.in. za poparzenia słoneczne. Możesz literę B zapamiętać jako skrót od “Burn”, czyli poparzeń skórnych! To właśnie UVB jest odpowiedzialne za powstawanie poparzeń posłonecznych.
Promieniowanie UVC
Praktycznie nie dociera do powierzchni Ziemi i nie ma wpływu na naszą skórę. Spotyka się je czasem w rozwiązaniach przemysłowych, stosowane zgodnie z przeznaczeniem nie stanowi zagrożenia, jednak gdy jest wykorzystywane bez zabezpieczeń, jest dużym zagrożeniem dla naszej skóry i oczu.
Co oznacza skrót “SPF”?
Obecny stan nauki wskazuje, że przed promieniowaniem słonecznym należy się chronić! Jak to robić? Potocznie, kupujemy w tym celu „SPFy”, smarujemy się „SPFami”, mamy krem i podkład z „SPFem”. Z „SPFem”, czyli z czym?
SPF to skrót od Sun Protection Factor, i nie znajdziemy go w składzie INCI, bo to nie jest składnik kremów. Tak jak dioptria to nie składnik naszych okularów, a ciśnienie to nie składnik krwi. SPF to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, który jest wyznaczany dla gotowego produktu kosmetycznego i oznacza stopień ochrony przed promieniowaniem UVB!
SPF to „wskazówka” ile promieniowania UVB wywoła rumień na skórze pokrytej tym konkretnym produktem z filtrami przeciwsłonecznymi w porównaniu do skóry niezabezpieczonej. Im wartość SPF wyższa, tym ochrona mocniejsza, jednak zależność ta nie jest liniowa. Przykładowo krem z SPF 15 chroni skórę przed promieniowaniem UVB w 93%, a produkt o SPF 30 w 97%, z kolei z SPF 50 w 98%. W Unii Europejskiej maksymalna dozwolona wartość SPF na opakowaniu produktu kosmetycznego to 50+, wynika to z wiedzy, że żaden preparat nie jest w stanie „pochłonąć” 100% promieniowania UVB i zapewnić 100% ochronę przed UV, więc mogłoby to dawać złudne poczucie całkowitej ochrony.
Co oznacza “UVA” w kółeczku?
OK, jeśli SPF chroni przed UVB, to co w taki razie z ochroną przed promieniowaniem UVA? Ochronę przed UVA określa się na podstawie pomiaru UVA-PF, który można wykonać zarówno in-vitro jak i in-vivo. Informacją o tym, czy produkt zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA, jest oznakowanie graficzne UVA zawartego w kółku. Jest to sposób znakowania ochrony przed UVA wymagany przez Komisję Europejską i gwarantujący, że ochrona przed promieniowaniem UVA wynosi co najmniej 1/3 wartości wyznaczonego dla produktu SPF. Czyli jeśli SPF wynosi 30, to ochrona przed UVA wynosi co najmniej 10. Taki stosunek ochrony UVB do UVA został przyjęty za wymagany w produktach promieniochronnych. To oznakowanie powinno być stosowane w produktach zawierających filtry UV, zarówno takich jak BB kremy, podkłady etc… jak i tych przeznaczonych do opalania np.: na plażę.
PPD – co to jest i dlaczego jest ważne w kontekście kremów przeciwsłonecznych?
Czasem na opakowaniach kosmetyków można też znaleźć skrót PPD, czyli Persistant Pigment Darkening, który wynika z badania trwałego przyciemnienia pigmentu. PPD jest podawane liczbowo, jest więc dokładniejszym wskazaniem niż UVA zamieszczone w kółku, jednak Komisja Europejska pominęła ten sposób znakowania. W UE nie ma regulacji dotyczących PPD, dlatego zasadność jego stosowania jest wątpliwa, bo np. Może, ale nie musi odpowiadać wartości UVA-PF.
Jeśli jednak poszukujesz kremów oznaczonych w ten sposób, zwróć uwagę, że z dużym prawdopodobieństwem, im większa wartość PPD, tym większa ochrona przed UVA, czyli zależność jest podobna jak w kremach z oznakowaniem UVA w kółku. Przy zwiększającej się wartości SPF, rośnie ochrona przed UVA. Gdy SPF wynosi 15, to spodziewana ochrona przed UVA wyniesie co najmniej 5, w przypadku SPF 30 co najmniej 10, a gdy SPF wynosi 50, będzie to minimum 16,6. Bardzo trudne technologicznie jest uzyskanie takiego stopnia ochrony UVA i UVB by te wartości się zrównały. I… raczej nie znajdziesz na rynku produktu oznakowanego UVA w kółku bez wartości SPF, to byłoby bez sensu…
Na niektórych produktach w drogerii, a szczególnie w e-commerce można zauważyć też produkty z oznaczeniem PA. To oznakowanie rozpowszechnione jest w Azji, więc najczęściej spotkasz je na produktach dalekowschodnich. Stosuje się przy nim skalę +/++ itd., która odnosi się do skuteczności, przykładowo:
- PA+ oznacza PPD ok. 2 do 4, a więc odpowiada UVA w kółku przy SPF ok. 10
- PA++ oznacza PPD ok. 4 do 8, a więc odpowiada UVA w kółku przy SPF od 12 do 20
- PA+++ oznacza PPD ok. 8 a 16, a więc odpowiada UVA w kółku przy SPF między 20 a 50
- PA++++ oznacza PPD 16+, a więc oznacza UVA w kółku przy SPF 50+

Można się pogubić? Jeśli cały czas czytasz dalej, to teraz kilka słów o szerokim spektrum działania! Tak, tak produkty promieniochronne mogą działać wąsko i szeroko. Przy czym bardziej pożądane są te, które działają szeroko. Broad Spectrum to oznakowanie, które pojawia się na niewielu produktach. Te dwa słowa oznaczają, że produkt, z którym mamy do czynienia zapewnia nam bardzo szeroką ochronę zarówno w zakresie UVA jak i UVB. Skąd taka informacja? Każde promieniowanie ma swoją długość fali. Dla UVC jest to między 200 a 290 nm (nano metrów), dla UVB jest to od 290 do 320 nm, a dla UVA jest to między 320 a 400 nm. Powyżej 400 nm rozciąga się pasmo światła widzialnego (ze wszystkimi barwami tęczy) aż do 800 nm, a powyżej 800 nm mamy zakres podczerwony. Szerokie spektrum działania oznacza, że formuła filtrów została tak opracowana, by pokrywać zakresem swojej ochrony jak najszersze pole pomiędzy 290 a 400 nm, czyli to obejmujące UVA i UVB. Jest to więc dodatkowy atut!

A co ze światłem ekranów? W zakresie światła widzialnego, czyli pomiędzy 400 a 800 nm, znajduje się światło niebiesko-fioletowe, które „kryje” się pod skrótem HEV. Badania nad jego wpływem na skórę anonsują, że może być ono szkodliwe i przyspieszać objawy starzenia się skóry. Podobnie należy traktować promieniowanie cieplne, czyli podczerwone, oznaczane jako IR które obejmuje zakres długości fal powyżej zakresu widzialnego. W obu przypadkach raczej trudno mówić o ochronie przed promieniowaniem, natomiast często producenci kosmetyków dodają do swych produktów szczególnie tych przeznaczonych do używania na co dzień substancje, które redukują skutki działania HEV i IR.
Teraz już znasz Słoneczny szyfr... możesz śmiało ruszać na zakupy! Pre-Age NOWOŚĆ! | Linia | SKLEP UZDROVISCO
