Skóra w okresie menopauzy – charakterystyka i pielęgnacja skóry dojrzałej.
Menopauza rozpoczyna się średnio między 45 a 55 rokiem życia i wiąże się ze spadkiem poziomu estrogenów, czyli hormonów żeńskich. Przyczyną jest niezdolność pęcherzyków jajnikowych do wytwarzania wystarczającej ilości tego hormonu, co w dużej mierze zmienia fizjologię oraz wpływa na wygląd skóry - zaraz dowiesz się w jaki sposób, zapraszamy do lektury :)
Menopauza a skóra – etapy i zmiany zachodzące w okresie menopauzy
Okres menopauzy to postępujący spadek poziomu kolagenu w skórze - jest to jeden z jej głównych materiałów budulcowych. Prawie 30% włókien kolagenowych jest tracona w ciągu pierwszych 5 lat od rozpoczęcia menopauzy, dlatego trzeba się o nią szczególnie zatroszczyć. Skóra staje się przesuszona, cienka jak pergamin, pojawiają się na niej zmarszczki i przebarwienia, a koloryt skóry staje się niejednolity.
Okres okołomenopauzalny to nie tylko spowolnione tempo produkcji nowego kolagenu, ale również przyspieszone tempo jego degradacji, co prowadzi do wzmożonej suchości, zmarszczek, utraty jędrności oraz elastyczności, upośledzonego gojenia się ran, zmniejszonej zdolności przeciwutleniające skóry. Nasza skóra jest wyposażona w cały system ochronny, jednym z jego elementów są przeciwutleniacze (antyoksydanty), których poziom z wiekiem znacząco spada. Dlatego pielęgnacja skóry w okresie menopauzy musi być bogata w antyoksydanty, ekstrakty roślinne oraz np. witaminę C i jej pochodne oraz witaminę A (czyli retinol lub retinal).
Okazuje się, że to właśnie nasz hormon żeński - estradiol ma właściwości przeciwutleniające i prowadzi do zwiększonego poziomu innych substancji o działaniu przeciwutleniającym.
Kolejnym, często zauważalnym problemem skórnym w okresie menopauzy jest tendencja do rozwoju rumienia, czy teleangiektazje (tzw. naczynka), co wynika z silnego wpływu estrogenów na naczynia krwionośne, niedobór tych hormonów wpływa na większą tendencję do rozwoju zmian naczyniowych.
Pielęgnacja cery w okresie menopauzy – skóra dojrzała
Skóra w okresie menopauzy może się całkowicie zmienić, ze skóry tłustej może się zmienić w kierunku suchej, także często jest to czas całkowitej zmiany pielęgnacji domowej. Pierwszym niezwykle ważnym celem kosmetycznym jest stymulowanie skóry do produkcji kolagenu oraz spowolnienie tempa jego degradacji.
Retinoidy – retinal, składnik przeciwzmarszczkowy
W zakresie pobudzania skóry do produkcji kolagenu świetnie radzą sobie retinoidy (np. retinol czy retinal). Są to związki, które mają udokumentowane działanie stymulujące produkcję kolagenu, dodatkowo zmniejszają poziom enzymów, które go degradują. Jednym z niezwykle skutecznych retinoidów jest retinal, który znajdziesz w linii Bioklinika, np. Przeciwzmarszczkowy krem ujędrniający 50+ na dzień i na noc czy Przeciwzmarszczkowe serum-mikrozastrzyk na twarz, szyję i dekolt na dzień i na noc 50-70+.
Przeciwzmarszczkowy krem ujędrniający 50+ stanowi połączenie retinalu z niacynamidem, który wykazuje działanie synergiczne do retinoidów, ma silne działanie przeciwzapalne, również poprawia funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry i zwiększa jej nawilżenie. W przeciwzmarszczkowym serum oprócz retinalu możemy wyróżnić aż 15 aminokwasów, które koją i łagodzą skórę. Krem i serum posiadają również peonię, która poprzez swoje działanie estrogenne stymuluje produkcję kolagenu.
Witamina C – rozjaśnienie i działanie przeciwutleniające
Kolejnym ważnym celem w pielęgnacji będzie silne działanie antyoksydacyjne poprzez stosowanie składników przeciwutleniających, np. witaminy C. Ten składnik znajdziesz w nawilżającym kremie rozjaśniającym o działaniu antyoksydacyjnym z witaminą C. Witamina C to cenny składnik aktywny, który działa antyoksydacyjnie i rozjaśniająco.
Antyoksydanty – ekstrakt z rokitnika
Składnikiem, który zarówno zadba o antyoksydację skóry, jak i sprawdzi się w pielęgnacji skóry naczynkowej, z rumieniem, naczynkami będzie rokitnik. Dodatkowo silnie wpływa na poziom nawilżenia naskórka. Składnik ten odnajdziesz w roślinnie aktywnym serum na promienność i nawodnienie cery - rokitnik, gdzie dodatkowo znajduje się niacynamid oraz trokserutyna – ta kompozycja będzie idealna dla skóry suchej, wrażliwej, naczyniowej, nadreaktywnej. Ekstrakt z rokitnika odnajdziesz również w roślinnej masce nawilżającej z rokitnikiem, która silnie łagodzi i koi skórę. W składzie znajdziemy również glukonolakton, składnik silnie nawilżający i wykazujący działanie przeciwzapalne, ponownie świetnie sprawdzi się przy skórze z rumieniem, suchej, wrażliwej i atroficznej.
Pamiętaj, że menopauza to czas dynamicznych zmian dla skóry, poziom kluczowego hormonu diametralnie spada, co wpływa na każdy aspekt jej fizjologii. W okresie menopauzalnym może się stać sucha, atroficzna, widoczność zmarszczek może się znacząco zwiększyć. Ważne jest, aby w pielęgnacji domowej podjąć kluczowe cele, czyli: ANTYOKSYDACJA, STYMULACJA, NAWILŻANIE.
Aby zadbać o jej potencjał antyoksydacyjny, szczególnie pomyśl o niacynamidzie, witaminie C, kwasie ferulowym. W zakresie stymulacji genialnie sprawdzi się połączenie retinoidów oraz niacynamidu. Jeśli chodzi o nawilżenie, warto pomyśleć o niacynamidzie, aminokwasach, rokitniku oraz ceramidach. Niezwykle ciekawym kierunkiem w pielęgnacji jest wykorzystanie fitoestrogenów, które poprzez swoje działanie mogą stymulować produkcję włókien kolagenowych, np. ekstrakt z piwonii, czy resweratrol.
Pielęgnacja domowa powinna być tak skonstruowana, aby celować we wszystkie potrzeby skóry menopauzalnej, mam nadzieję, że już wiesz, jak to zrobić :)